Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

W jakich okolicznościach może się przydać wycena przedsiębiorstw, jakie są najczęściej używane metody wyceny firm.

  • Posted on: 4 November 2021
  • By: addmean
Sprzedaż dobre rozwiniętego przedsiębiorstwa nie należy do łatwych rzeczy, zwłaszcza że w grę wchodzą czasami naprawdę wysokie kwoty. Jest wiadome, że sprzedający będzie chciał dostać jak najwięcej, z kolei kupującemu będzie zależało na maksymalnym obniżeniu ceny.
Z tego też powodu przed finalizacją takiej transakcji konieczna jest wycena aktywów, (przenieś mnie do źródła) która poda wartość majątku firmy i da obu stronom punkt wyjścia do dalszej rozmowy. W praktyce takie wyceny robi się różnymi metodami, zależnie od tego, w jakim celu mają być one przeprowadzone. Przy podejmowaniu decyzji można się oprzeć tylko na jednym sposobie, a użyć też można paru, aby dostać kompleksowy obraz stanu danej firmy. Trzeba pamiętać przy tym, że wszelkie sposoby wyznaczania wartości są szacunkowe i będą dawać jedynie przybliżoną informację.


szkolenie pracowników
Author: NAVFAC
Source: http://www.flickr.com


Najstarszymi i najpopularniejszymi obecnie sposobami wyceny firm są metody majątkowe. W tym przypadku wartość danej firmy określa się jako różnicę między całym majątkiem, a wszelkimi zobowiązaniami.

Zobacz ten tekst (http://komornikolesno.pl/), gdyż on z pewnością też Cię bardzo zafrapuje. Przedstawia on zbliżoną tematykę, zatem nie czekaj i kliknij tu!

Jednak w niejednym przypadku ta metoda jest bardzo zawodna, ponieważ wykorzystuje tylko składniki materialne, a zupełnie pomija kwestie wartości intelektualnej, znaków towarowych czy patentów. Z tego też powodu niejednokrotnie wycena spółek wycena spółki może być mocno zaniżona w porównaniu ze stanem faktycznym.
Wady tej nie będą miały metody dochodowe, które się opierają na wykorzystaniu do wyceny uzyskiwanych przez firmę przychodów, stosuje się tutaj parę różnych podejść w zależności od oczekiwań i charakteru firmy.