Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Wynagrodzenie i jego składniki

  • Posted on: 6 December 2021
  • By: addmean
Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu, mają zobowiązanie zameldować do ochrony swoich członków familii, którzy nie są poddane ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego imienia z obwarowaniem poniektórych ewentualności.


Członkami rodziny są następujące postaci: dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko adoptowane, potomek własnego dziecka, bądź dziecko obce, na rzecz którego wyznaczano pieczę, małżonek, pozostający z zatrudnionym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Formularz ZUS ZCNA, to zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Od 1 stycznia 2014 r. powiększyła się wielkość składek na ubezpieczenie społeczne dla biznesmenów. Powstaje to ze podwyższenia najmniejszego wynagrodzenia za pracę. W wypadku nowych firm, także lepszego oczekiwanego średniego uposażenia, jakie daje podstawę wyliczenia opłat dla przedsiębiorców działających na rynku od jakiegoś okresu.
tajemniczy klient - materiały
Author: Julian Partridge
Source: http://www.flickr.com
Zwiększyła się też składka na ubezpieczenie zdrowotne. (Dowiedz się jak wyliczyć wynagrodzenie) Przelew nieodpowiedniej opłaty pociąga za sobą konsekwencje, dlatego warto przed czasem sprawdzić przeobrażone sumy.
Należne wynagrodzenie obciążane jest potrąceniami na składki ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia leczniczego, oraz zadatkami na podatek dochodowy jednostek fizycznych, podług stóp obowiązujących w miesiącu wypłaty wynagrodzenia dla zatrudnionego. Poza tym chlebodawca powinien zapłacić część składki zus dla przedsiębiorców z własnych środków.


Inaczej wygląda sprawa, jeżeli zatrudniamy się na umowa zlecenie. Tryb obliczenia jest różny w stosunku od tego, z kim podpisujemy umowę. Jeżeli ze studentem, poniżej 26 roku życia, w ich przypadku nie ma przymusu opłacania składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Intryguje Cię opisywany materiał? Jeśli tak, to śmiało wejdź na ten link - to istotnie ważna oferta (https://kancelaria-adwokat.biz/porady-prawne/), która jest godna Twojej uwagi.

Odmiennie będzie wyglądać sprawa, gdy podpiszemy umowę zlecenie z osobą, jaka aktualnie podlega ubezpieczeniom społecznym np. jest zatrudniony u odrębnego chlebodawcy. W sytuacji tej jednostki potrącamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne i przedpłatę na podatek dochodowy od osób fizycznych.