Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jak obecnie się prezentuje rynek pracy w IT, skąd się bierze tak duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.

  • Posted on: 17 December 2019
  • By: addmean
Branża IT od wielu lat przeżywa ogromny rozkwit, zawód informatyka jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i najlepiej opłacanych. Wszystko wynika z tego, że komputery są coraz częściej używany w biznesie i życiu codziennym, i po prostu potrzeba rzeszy ludzi do tego, aby pisać na nie różne programy, testować je i wdrażać. Jeszcze kilkanaście lat temu typowy specjalista od informatyki kojarzył się z brodatym panem, który miał wiedzieć wszystko o komputerach. Aktualnie sytuacja wygląda całkowicie odmiennie - informatyka stała się tak ogromną dziedziną, że pojawiły się wąskie specjalności.


programista
Author: Berliner.Gazette
Source: http://www.flickr.com
Ludzie którzy pracują w tej branży z reguły ograniczają się do jednego lub co najwyżej kilku obszarów i w tym zostają specjalistami, a resztę zagadnień znają bardzo pobieżnie lub nawet wcale - interesujący wpis. W dużym stopniu będzie to wynikać z tego, że technologie zmieniają się niezwykle szybko i jest ich taka liczba, że przeciętny człowiek nie dałby rady nauczyć się wszystkich. A jeśli będzie się specjalizował w jakiejś jednej rzeczy, to i tak bez przerwy będzie się musiał dokształcać i zdobywać nowe wiadomości.

Tak dynamiczny rozwój informatyki bezpośrednio będzie się przekładał na zapotrzebowanie na świetnie wyszkolonych pracowników. Zresztą wystarczy przejrzeć oferty firm poszukujących ludzi żeby się zorientować, jak duże zapotrzebowanie jest na rynku - ogłoszenia typu praca programista w zasadzie bez przerwy są widoczne, a firmy mimo wszystko mają duży problem z zatrudnieniem właściwych kandydatów. Bierze się to też z tego, że jeszcze do niedawna nasze uczelnie trochę sobie przespały rozwój informatyki i po prostu nie uczyły odpowiedniej ilości studentów.


programista w pracy
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Aktualnie się to trochę zmienia, gdyż wszyscy widzą potrzeby rynku, i na większości uczelni zostały otwarte kierunki wiążące się z nowymi technologiami. Lecz mając na uwadze ilość potrzebnych ludzi do pracy i tak należy się spodziewać, że ogłoszenia analityk it bez przerwy będą się pojawiały. I co najgorsze dla właścicieli firm, to mogą przez spory czas nie być obsadzone, gdyż stanowisk zaczyna być znacznie więcej niż pracowników. Co oczywiście wcale pracowników IT nie powinno martwić - Kontrakt (zobacz kredyty kontraktowe) Sp. z o.o..