Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Czego nie może zająć komornik?

  • Posted on: 24 January 2022
  • By: addmean
Egzekucja z ruchomości to jeden z przeważnie stosowanych sposobów na odebranie należności pieniężnych od osoby zadłużonej na rzecz wierzyciela.
W praktyce bywa często, iż egzekutor prowadząc takową egzekucję, zajmuje na poczet długu obiekt (przykładowo samochód) będący własnością nie osoby zadłużonej, tylko pewnej innej osoby, od jakiej dłużnik np. go wynajął. Czy komornik ma prawo zająć rzecz należącą do osoby trzeciej? Co istotnie zająć może komornik?


Towar na półce sklepowej
Author: C x 2
Source: http://www.flickr.com


Komornik sądowy na pewno będzie miał prawo zająć nieruchomość znajdujących się "we władaniu" zadłużonej osoby. Znaczy to, iż komornik nie bada prawnego stanu obiektu, lecz ma zadanie stwierdzenia, czy zadłużona osoba danym przedmiotem "włada". Nie jest dlatego ważne, czy zajęte przedmioty są własnością zadłużonej osoby. "Władanie" jest pojęciem zaczerpniętym z kodeksu cywilnego - oznacza tyle - iż dzierżący daną rzeczą użytkuje jej. Może to uczynić, kiedy rzecz znajduje się w jego domu, garażu, magazynie czy też innym miejscu. W każdym mieście, w którym mieści się sąd, działa kancelaria komornicza Tarnowskie Góry nie są tu wyjątkiem. Komornik (zobacz tutaj - komornik dla warszawy mokotowa) będzie miał prawo wkroczyć do domu właściciela w czasie jego absencji.
Dodatkowo, dopuszczalne będzie zastosowanie przez komornika środków przymusu w celu pokonania trudności uniemożliwiających dojście do wnętrz czy też do domku dłużnika i to nawet wtenczas, kiedy znajdują się one w środku większego obiektu przynależącego do "osoby trzeciej". Przyzwolenie na to wymagać będzie jednakże zachowania ze strony windykatora warunku posłużenia się środkami odpowiednimi do zastanych na miejscu trudności.