Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Wady wymowy u maluchów są dosyć częste — należy je skonsultować z doktorem

  • Posted on: 28 January 2022
  • By: addmean
Szkraby posiadają własne tempo w uczeniu się mowy — jednak, gdy coś nam nie daje spokoju, warto iść z tym do specjalisty.


Jeżeli nasz smyk mówi niezbyt wyraźnie lub ma trudności z wymówieniem jakiś dźwięków, to nie należy wpadać w panikę.
Nordic walking, park, spacer
Author: iStock
Source: iStock


Wafelki TikTak
Author: GMFRK
Source: GMFRK


Przez jakiś czas należy obserwować malucha, systematycznie je poprawiać, ale nie strofować, by się nie zniechęciło. Jednakże, jeśli zauważymy, że koledzy naszego oseska mówią już bez jakichkolwiek problemów, a u naszego brzdąca problem z wymową nadal jest niezmienny lub się nasila, to powinniśmy udać się do specjalisty. Powinniśmy popytać znajomych i członków rodziny, gdyż może mieli dokładnie taki sam kłopot ze swoimi dziećmi. Zawsze lepiej udać się do logopedy, którego ktoś nam polecił. Wtedy mamy pewność, że jest to najlepszy fachowiec. Logopeda powinien przeprowadzić na początku rozmowę z nami, a następnie zająć się naszym dzieckiem. Musi sprawdzić, czy rzeczywiście mamy powód do zmartwień, czy tylko nasz brzdąc wolniej rozwija aparat mowy.

Interesująca wiadomość? Jeśli tak uważasz, dodatkowo wejdź na ten link - odnajdziesz o wiele więcej w ofercie, która tyczy się omawianej tu tematyki.

Jeśli powie, że trzeba rozpocząć terapie, to wskaże częstotliwość wizyt. Nasz skarb na pewno będzie dostawał do nauki jakieś wierszyki, które będą naszpikowane ciężkimi wyrazami. Będzie również zapewne musiał mieć zeszyt. Zatem duża praca nad poprawą mowy naszego dziecka spocznie także na naszych barkach.
To my w domu będziemy musieli razem uczyć się rymowanek i wyrazów. Jeżeli nie poświęcimy maluchowi wystarczająco dużo uwagi i stwierdzimy, że spotkania z doktorem powinny wystarczyć, to leczenie potrwa o wiele dłużej.