Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Kiedy łatwiej leczyć pacjenta?

  • Posted on: 16 February 2022
  • By: addmean
Człowiek to całość. Nie ma możliwości wyleczyć ciała, pomijając psychikę osoby ludzkiej. Niestety, mnóstwo doktorów nawet teraz nie bierze takiego faktu pod uwagę.


Ostatnio mówi się dość dużo o relacji lekarz-pacjent.
żylaki
Author: Salon Urody Pasja


pacjent
Author: CROMA
Source: CROMA


Dzisiaj instytucje i standardy ich pracy nie mogą nadążyć za zmianą w podchodzeniu do pacjenta. Zła sytuacja materialna służby zdrowia sprawia, że doktorzy walczą o przetrwanie swych przychodni oraz przestają zwracać uwagę na zaspokajanie istotnych zapotrzebowań pacjenta. Tak naprawdę psychologia już od długiego czasu jest w programie medycznych szkół wyższych, lecz niezbędna jest zmiana programu nauki i zwiększenie ilości godzin. Dla przykładu trzeba koniecznie uczyć doktorów, w jaki sposób psychika przyczynia się na zwykłe funkcjonowanie ludzkiej osoby albo w jaki sposób z pacjentem rozmawiać. Doktorzy nie umieją rozmawiać z pacjentem. Nie wiedzą też jaką funkcję pełni postawa doktora względem chorego podczas terapii.


Nasza służba zdrowia traktuje pacjenta w sposób seryjny, tylko jako przypadki choroby. Już sam przebieg dolegliwości jest dla pacjenta stresujący.

Zainteresował Cię opisywany wątek? Nie czekaj, tylko przeczytaj nowy tekst (https://sklep.labempire.com.pl/odczynniki-do-elektroforezy,2,11874), który niewątpliwie bardzo Cię zafascynuje. Zobacz!

Jest ona analogiczna do wyjałowionej gleby. Aby urosło coś na takiej ziemi, musimy ją wspomóc. Dobra forma psychiczna jest jakby nawóz dla gleby. Oczywiście od samego nawożenia nic na ziemi nie urośnie, należy ponadto coś posiać, zatem podać lekarstwa, lecz doktor mógłby stworzyć warunki, aby leki działały lepiej oraz szybciej. Relacja pacjent-lekarz jest niezwykle istotna. To od niej zależy, czy pacjent będzie chciał nadal się leczyć, czy też zniechęcony nie przerwie terapii.
Gdy pacjent posiada ufność do swego lekarza, odczuwa mniejszy lęk. Wówczas łatwiej można by go leczyć. Również rodzinie jest prościej opiekować się chorym, jeżeli jest on w korzystniejszym emocjonalnym stanie.