Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób dbać o wzrok? Co poradzić, gdy pojawią się poważne wady wzroku?

  • Posted on: 6 March 2022
  • By: addmean
Sporo ludzi tego nie wiea, ale oczy lubią patrzeć daleko, bo wtedy zażywają odpoczynku. Tymczasem siedząc przed laptopem cały czas patrzymy na będący w bliskiej odległości ekran monitora. Towarzyszące temu napięcie mięśni sprawia, iż oczy są nadwyrężone jak i zmęczone. Ciągłe patrzenie w ekran sprawia także, że rzadziej mrugamy.


narzędzia okulistyczne
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Source: http://www.flickr.com
A taki stan, w połączeniu z klimatyzacją, niestety prowadzi do wysuszenia spojówek. Wtedy możemy mieć uczucie, jakby pod naszymi powiekami utknęły ziarnka piasku. Obraz ulega rozmyciu, oczy są czerwone, pojawiają się łzy, pieką ,a przy tym są nadwrażliwe na światło. Jak w związku z tym możemy rozwiązać ten problem? Najlepiej ustawić ekran monitora w odległości co najmniej 50 cm od oczu. Monitor musi stać na przeciwko naszej twarzy i tak, aby jego górna krawędź była nieco poniżej linii wzroku.

Nie powinno odbijać się w nim światło. Postawmy lampkę na biurku tak, żeby promienie padały na klawiaturę komputera i dokumenty. Pamiętać należy, aby jak najczęściej mrugać. Jeśli czujemy, że oczy (www.zacma.cz) są przesuszone, używajmy wtedy odpowiednich kropli, tzw. sztucznych łez (do dostania w aptece bez recepty). Co 60 minut róbmy przerwę w pracy (oferta na www). Odrywajmy wtedy wzrok od monitora i spoglądajmy za okno, poruszajmy rzęsami. Warto też zarysowywać kształt wzrokiem ósemki, naprzemiennie mocno zaciskajmy powieki i szeroko je otwierajmy. Nawilżajmy także powietrze w pokoju (dla przykładu klasyczna wilgotność to 40-60%).


Jeżeli nie będziemy o takich rzeczach pamiętać to niedługo może się okazać, iż będziemy mieć poważny problem. Na szczęście i na to jest sposób. To femtolasik. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda korekcji wzroku na świecie. Polecana jest szczególnie dla pacjentów, którzy wymagają szybkiego odzyskania widzenia i mniejszego dyskomfortu po zabiegu. Dobre rezultaty leczenia możemy otrzymać przy okazji skomplikowanych wad wzroku, to znaczy w sytuacji nadwzroczności i przeróżnych typów astygmatyzmu. Femtolasik to procedura tworzenia delikatnego rozdzielenia warstw rogówki za pomocą technologii szybkich skanów. Po użyciu lasera płatek jest niesamowicie cienki, gładki, przez to, że posiada właściwą geometrię brzegów przeciwdziała narastaniu komórek nabłonka.