Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

To bardzo groźna choroba - naddoczynność gruczołu tarczycy

  • Posted on: 18 October 2022
  • By: addmean
Niedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem który dotyka wielu ludzi. Sam problem jest dość skomplikowany, ponieważ niedoczynność może występować w formie pierwotnej, wtórnej lub trzeciorzędowej, a co najistotniejsze każda z tych form ma inne przyczyny, co daje także odmienne objawy. Najczęściej występująca jest niedoczynność pierwotna, jaka pochodzi z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają lekarze, na całym świecie kłopot z tarczycą ma ponad trzysta milionów ludzi, lecz aż 50 procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten problem?


Czym jest tarczyca?
zbadaj tarczycę
Author: woodleywonderworks
Source: http://www.flickr.com
To mały gruczoł, który można zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny się jego pojawienia mogą być naprawdę różnorodne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często też się zdarza, iż odpowiedzialna za tarczycę jest choroba przysadki lub guzy podwzgórza lub sarkoidoza. Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni. Możemy je sklasyfikować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który skończył 74 lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może także się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.


Niedoczynność tarczycy to ciężko rozpoznawalna choroba. Tego typu choroba rozwija się spokojnie, niepostrzeżenie, w sposób dyskretny. Jej początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często również wydarza się, że pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt duży poziom cholesterolu, problemy sercowe czy depresja. Aby rozpoznać chorobę i znaleźć jej przyczynę, koniecznym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.


Pamiętaj, że wizyta u endokrynologa to najlepszy sposób, by rozwiać każdą z dręczących Cię wątpliwości. Z jednej strony, może wyjdzie w badaniach, że jest z Tobą wszystko okej, a z drugiej, jeśli faktycznie masz niedoczynność tarczycy, szybciej wykryta przypadłość, to znacznie korzystniejsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć endokrynologa? Najkorzystniej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową przykładowo endokrynolog w Warszawie.

Namawiamy Cię do przeczytania kolejnego postu na ten temat - w nim odnajdziesz ekstra treści. Zatem idź do serwisu okuliści toruń i ciesz się tym.

Zamiast myśleć, co się dzieje z Twoim zdrowiem umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje nerwy czy coś więcej.


Co do najbardziej znanych objawów, należy wymienić: bardzo duże zmęczenie, apatia, osłabienie, osłabiona koncentracja, trudności z pamięcią, słabsze włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), większa waga, chociaż raczej mierny, niska tolerancja na aktywność fizyczną.