Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jak niezwykle ważne są komórki macierzyste dla naszego zdrowia - na czym polega ich zbawienne działanie?

  • Posted on: 3 December 2022
  • By: addmean
Nasze ciało jest złożone z wielu różnorodnych rodzajów komórek, są one nieodzowne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o jakich nawet nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tak dalej. Bardzo istotną rolę w naszym organizmie spełniają komórki macierzyste, tworzą one różne rodzaje komórek, są one dostawcą też całkowicie nowych komórek. Dodatkowo, gdy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie kreować większą ilość komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry są w stanie tworzyć nowe komórki, właśnie skóry, albo za takie, jakie są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.


Badania, laboratorium
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są niezwykle istotne dla zdrowia. W czasie choroby albo gdy ulegamy urazom nasze komórki są bardziej narażone na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w takim momencie aktywizowane są komórki macierzyste. Biorą one udział w naprawie oraz odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste potrafią zadbać o nasze zdrowie zapobiegając jednocześnie przedwczesnemu starzeniu się.
Komórki macierzyste w ortopedii to wiele różnych form. Naukowcy są zdania, że każdy narząd naszego ciała posiada własne komórki tego typu. Na przykład, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi. Co więcej, takie komórki są obecne już od najwcześniejszych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są zaskoczeni i bardzo szczęśliwi z możliwości, które dają nam takie komórki. Mogą one tworzyć wszystkie tkanki naszego ciała w czasie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Kiedy zwykłe komórki macierzyste krwi tworzą tylko komórki krwi, to embrionalne mogą tworzyć krew, mózg, skórę i kości. Dodatkowo, embrionalne komórki macierzyste są w stanie budować tkanki i narządy, czego nie potrafią zrobić nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, że są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Zobacz co to artroskopia kolana.

Aktualnie można wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są zaakceptowane przez naukowców, to oznacza że są bezpieczne i sprawdzone. W tej grupie można wyróżnić przeszczep szpiku kostnego.

Jeżeli prezentowany temat Cię zainteresował, kliknij szybko ten świetny link (www.terapiamanawa.pl/) - znajdziesz tam mnóstwo użytecznych informacji.

Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, czyli naturalnie staw kolanowy, który możemy wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka narażona jest na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy rekonstrukcja acl. W tego typu sytuacji najbardziej skutecznym sposobem, ażeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych części. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół uszkodzonej łąkotki. Kolagen jest właśnie nasączony komórkami macierzystymi, jakie pobiera się od pacjenta podczas zabiegu.