Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Czym jest i co da się zrobić w razie zwyrodnienia plamki żółtej?

  • Posted on: 8 May 2021
  • By: addmean
Jednym z powszechnie występujących schorzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej - w szczególności wśród osób po 50 roku życia, mieszkających w krajach wysokorozwiniętych. Jakie są przejawy zwyrodnienia i na czym polega leczenie?
Trzeba zacząć od tego, co to jest sama plamka żółta. To doprawdy mały obszar,
wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
umiejscowiony w centrum siatkówki oka, który u każdego człowieka pozwala na prawidłowe centralne widzenie oraz sposobność|stoi na straży właściwego centralnego widzenia oraz możliwości dostrzegania szczegółów, a także rozróżniania kolorów.

Jak sądzisz? Czy uda Ci się znaleźć dane na przedstawiany wątek? Zapewne tak - przejdź po tym linku (https://baborinstytutwroclaw.pl/peeling-kawitacyjny/) i odszukaj informacje tu.

To konieczne podczas czytania, jazdy samochodem czy oglądania TV, kiedy te zdolności są stanowczo potrzebne. W wyniku zwyrodnienia dochodzi do coraz większego pogorszenia widzenia chorego, aż całkiem straci on możliwość centralnego widzenia i wobec tego zdolność do realizowania powyżej wymienionych czynności.


Zwyrodnienie postępuje powoli, a gdyż jest bezbolesne, wielu sądzi, iż to zwykłe psucie się wzroku. Jedynie w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Wyróżnia się dwa typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyczy więcej ludzi i nie prowadzi do niemałego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także bardzo często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe zaś jest bardziej niebezpieczne, gdyż w niemal 90 procentach powoduje utratę wzroku przez ostateczną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok
Author: Aaron Benitez
Source: http://www.flickr.com
Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej - Leczenie może spowolnić postęp choroby, ale najistotniejsze w tym przypadku jest jej wczesne dostrzeżenie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki poprawiające ukrwienie i zleca się choremu wzbogacić swoją dietę o warzywa oraz owoce, jak również obniżyć poziom cholesterolu.

Zaintrygowały Cię informacje masaż twarzy kobido szczecin zaprezentowane w naszym artykule? Niezwykle miło więc będzie nam dzielić się z Tobą nowymi tekstami. Oczekujemy na recenzję!

W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się nieprawidłowe naczynia krwionośne. Są też nowe sposoby, które polegają na dogałkowym podawaniu leków. Mogą one zahamować nasilanie AMD (zobacz na tej stronie).

Jeśli w takim razie dostrzegłeś u siebie trudność w czytaniu, masz kłopot z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, a krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie należycie rozróżniać barw, powinieneś jak najszybciej iść do okulisty, aby skontrolować, co ci dolega.