Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób zaoszczędzić na podatku

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Nikt nie lubi płacić podatków. Utyskujemy, ale wyjścia nie ma - płacić wypada. Jednym z powodów tego, że nie jest to nasza ulubiona czynność jest to, że system podatkowy w naszym kraju jest dość skomplikowany, po prostu po ludzku się go lękamy. No, ale niekiedy warto stawić mu czoła oraz nieco poszperać w internecie, a może się nam to opłacić!

Kalkulator
Author: Jacob Edward
Source: http://www.flickr.com
Przykładowo gdy chcemy wynająć komuś mieszkanko po babci - trzeba od takiej umowy zapłacić podatek. Okazuje się, że mamy tu dwie opcje; rozliczanie podatku ryczałtowo albo też podatkiem progresywnym. W sieci znajdziemy niemało artykułów fachowych poruszających omawiane sprawy, starczy w internecie wbić zwrot: najem skala podatkowa - sprawdź .

Jednym z przykładów gdy opłacalne będzie zastosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych będzie sytuacja, kiedy przeprowadziliśmy w mieszkaniu jakie dzierżawimy remont - wtedy jego koszta możemy sobie wpisać w tzw. koszty pozyskania dochodu, co w konsekwencji ograniczy nam podatek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-jako-forma-rozliczania-wydatkow-na-samochod-prywatny-pracownika). W kolejnym roku podatkowym najprawdopodobniej może nam się w wyższym stopniu opłacić ryczałt - nic trudnego. Sposób rozliczania można odmienić, powinno się jedynie w stosownym czasie poinformować o tym zamierzeniu właściwy miejscowo urząd skarbowy (do dwudziestego stycznia konkretnego roku podatkowego). Okazuje się więc, że wynajem może być także elastycznie opodatkowany.

Globalna wytyczna jest taka, że lokale najmowane na czas krótszy niż rok lepiej jest rozliczać ryczałtem, a lokale które planujemy wynajmować rok bądź więcej w sposób ogólny. Co prawda progresywny podatek jest wyższy, ale przy długim okresie nieruchomość możemy włączyć do środków trwałych po czym zredukować podatek - odkryj stronę - poprzez amortyzację.

Amortyzację oblicza się na podstawie ceny startowej domu, sukcesywnie obniża się wspomnianą wartość o pewien jej procent. Wartość owa podnosi nam koszt pozyskania przychodu.

Nie mamy konieczności być wyuczonymi ekonomistami żeby określić która alternatywa nam się bardziej opłaca, wystarczy w wyszukiwarce wystukać zwrot podatek za ​wynajem kalkulator (zobacz koniecznie), a uzyskamy intuicyjne narzędzie jakie uprości nam obliczenie opłat w obu sposobach opodatkowania oraz dobór najkorzystniejszego wariantu.