Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jak dostarczyć PIT po terminie i uniknąć grzywny?

  • Posted on: 3 June 2022
  • By: addmean
Na początku maja upłynął czas składania deklaracji rocznych PIT. Kto się z tym spóźni, podlega karze za wykroczenie podatkowe.


Kary możemy jednak ustrzec się.


Praca przy komputerze
Author: Kevin Jarrett
Source: http://www.flickr.com


Nawet jeśli spóźniliśmy się tylko o parę dni z deklaracją PIT, musimy jak najprędzej wywiązać się z tego obowiązku. Pomimo iż zeznanie złożone po czasie jest ważne, a urząd podatkowy nie ma prawa odmówić jego zaakceptowania, podatnik powinien się liczyć z konsekwencjami karnymi . Wielkość kary nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy będzie to uchybienie, czy też przestępstwo karne podatkowe.

Zaintrygował Cię opisywany artykuł? Jeśli tak, to przeczytaj dodatkowo szczegóły pod źródłem. Zobaczysz wtedy ponadto dokładniejsze informacje wiążące się z taką problematyką.

Natomiast to, czy podatnik popełnił wykroczenie, czy przewinienie karne skarbowe zależy od tego, ile wynosiła będzie niezapłacona suma podatku. Jeśli suma nie przewyższy pięciokrotności najniższego uposażenia za pracę, jest to wykroczenie, powyżej owej sumy – przestępstwo karno skarbowe. Grzywna za przestępstwo określana będzie już przez Sądy.
Prawo zapewnia jednak możliwość uniknięcia kary za niepunktualne złożenie rocznego zeznania. Należy jak najszybciej poinformować urząd o niezłożonym przez nas w terminie zeznaniu skarbowym, zanim sam urząd zorientuje się, iż dokumentów od nas nie otrzymał, a następnie wykorzystując program do rozliczania pit 2016 uregulować zaległy podatek. Podatnik jest w stanie zapewnić sobie bezkarność poprzez złożenie tak zwanego czynnego żalu, zatem dokumentu powiadamiającego urząd podatkowy o popełnieniu czynu zabronionego. Podstawą skorzystania z czynnego żalu będzie uregulowanie należności podatkowych.


Podatek trzeba uiścić w czasie wyznaczonym przez organ podatkowy, a dokładnie mówiąc, zapłacić w całości określoną kwotę, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.