Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Reguły rozliczania podatkowych deklaracji, w jaki sposób wypełnić swój pit aby wszystko było poprawnie policzone

  • Posted on: 25 March 2022
  • By: addmean
Koniec kwietnia to dla każdego kto pracuje czas, gdy musi się rozliczyć z fiskusem. Obowiązek ten dotyczy każdego, kto osiągnął w poprzednim roku nawet minimalny dochód. Rzecz jasna nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby rozliczenie zrobić nieco wcześniej, wręcz będzie to dużo lepsze rozwiązanie jeśli będzie się miało jakieś odliczenia.


czas na rozliczenie pit
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Ostatni dzień kwietnia, a jeżeli jest to weekend, to pierwszy dzień roboczy, to ostateczna data, za to deklaracje da się składać w zasadzie od pierwszych dni stycznia. Bezwzględnie pamiętać trzeba o tym terminie, opóźnienie chociaż jednego dnia będzie za sobą niosło konieczność tłumaczeń w urzędzie skarbowym, a przeważnie kończy się to także karą finansową.

Czasu na obliczenie i wysłanie deklaracji jest cztery miesiące, więc osoby, jakie nie zrobiły tego w terminie najczęściej zwyczajnie zlekceważyły sobie tę powinność. Jeśli ktoś sobie zostawił wypełnienie deklaracji na sam koniec, to ostatecznie będzie mógł ją przesłać listem poleconym, jako termin liczyć się wtedy będzie data złożenia go na poczcie.

Poza wysłaniem deklaracji istotne jest również jej prawidłowe wypełnienie. Wszelkie pomyłki będą skutkowały koniecznością robienia korekty, a w poważniejszych przypadkach również karą finansową. Dlatego też powinno się bardzo dokładnie wykazać wszystkie dochody, które się uzyskało w poprzednim roku kalendarzowym. W prostych przypadkach, gdy ktoś nie ma firmy ani nie ma jakiś skomplikowanych obliczeń, policzenie pitu jest niezwykle proste, zwłaszcza jeśli się ma dostęp do internetu i komputera. Niezwykle przydatne w liczeniu zeznań są programy, przy pomocy których można sprawnie policzyć całe zeznanie. Bardzo popularne są także portale księgowe, pozwalające na rozliczenie pit (zobacz deklaracje podatkowe) online - na stronie Pitax, przy pomocy swoich narzędzi. W razie konieczności będą one także służyć, za niewielką odpłatnością, pełnym księgowym wsparciem i pomocą podczas wypełniania deklaracji. Czasami warto wydać kilka złotych i być pewnym, że wszystko zostanie dobrze wypełnione, niż tracić później czas na wizyty w urzędzie skarbowym.