Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Amortyzacja jako procedura rozliczania w ciągu określonego czasu

  • Posted on: 8 October 2019
  • By: addmean
Amortyzacja to kategoria finansowa, która przez wielu biznesmenów jest zaniedbywana jako coś niejasnego i potrzebnego tylko księgowym. Trzeba pamiętać, że amortyzacja jest fragmentem sprawozdań finansowych, jakie mogą mieć znaczenie w procesie pozyskiwania finansowania.


Amortyzacja to sposób rozliczania w ciągu określonego okresu, zużytkowania, bądź wykorzystania danego aktywa, lub pasywa.


reklamy
Author: KLINGSPOR Schleiftechnologie
Source: http://www.flickr.com


Amortyzacja to sposób liczenia w trakcie zużycia, czy zużycia elementów majątku firmy aktywów trwałych fizycznych i aktywów trwałych niematerialnych.

Czy taka problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę marketing relacji, która odnosi się do omawianej sprawy, zatem na pewno także Cię zaintryguje!

Ma ona pokazywać rozłożony w czasie koszt operacyjny przedsiębiorstwa powiązany z używanymi przez firmę w aktywności operacyjnej elementami majątku jednostki. Nadrzędną cechą wyznaczającą aktywa trwałe jest to, że okres zużytkowania, czy zagospodarowania wynosi więcej aniżeli jeden rok. Aktywa trwałe fizyczne, lub niematerialne zdołają być zyskane przez firmę, albo wytworzone we własnym obrębie.
po użyciu niszczarki dokumentów
Author: rosmary
Source: http://www.flickr.com


Mechanizm odpisów amortyzacyjnych ma dać możliwość rozliczenia w czasie kosztu składnika majątku. Zakupione przez firmę urządzenie rejestruje się w księgach rachunkowych nie jako koszt, lecz jako konkretne aktywa trwałe, definiowany jest okres prawdopodobnego spożytkowania ekonomicznego tego urządzenia i wysokość miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne, które pojawiają się w wydatkach jednostki nie mają zakresu gotówkowego.


Amortyzacja to koszt, jakiego metoda księgowania, podobnie jak i różnych wydatków, został oznaczony w ustawie o księgowości.

Intryguje Cię kwestia omawiana w tym tekście? Zobacz poza tym również inne zbliżone posty - zwyczajnie wejdź tutaj dla menadżerów.

Na ogół używaną metodą amortyzacji jest metoda liniowa.