Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jak mogą powstać i jak da się wyleczyć modzele, czyli informacje o tej dość często występującej dolegliwości.

  • Posted on: 26 May 2022
  • By: addmean
Skóra w wielu fragmentach ciała bez przerwy jest narażona na najróżniejsze naciski i obtarcia. U dużej liczby osób nie będzie się to wiązać z żadnymi konsekwencjami, jednak u części może dojść do zmian we wrażliwych miejscach. W wyniku podrażnień czy nacisku wierzchnia część naskórka zaczyna obumierać i robi się twarda, zrogowaciała warstwa. Nie będzie ona spowodowana żadnymi wirusami, bakteriami czy grzybami, więc nie można się nią zarazić podczas kontaktów, lecz z czasem spowodować może duży dyskomfort.
Lekarze nazywają te odciski modzelami, szczęśliwie są one jedynie nieco uciążliwie i przeszkadzają, ale nie powinny powodować jakiś niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Modzele tworzą się przeważnie na stopach oraz dłoniach, z uwagi na to, że są to bardzo narażone na ugniatanie części ciała, ale strona tutaj można je spotkać także na łokciach oraz kolanach. Najczęściej występują na podeszwach stóp, powstają tam w wyniku chodzenia w za ciasnych butach, noszenia obuwia na wysokim obcasie czy też unikania skarpetek.

leczniczy zabieg
Author: osseous
Source: http://www.flickr.com
Modzele może nie będą łatwe do wyleczenia, ale przy pewnym wysiłku da się ich pozbyć w skuteczny sposób. Rzecz jasna najważniejsze jest wyeliminowanie źródła ich powstawania, więc na przykład w przypadku obuwia należy wymienić je na właściwe. Czasami mogą pomóc odpowiednie wkładki ochronne, dzięki którym stopy nie już nie będą tak dociskane, a także eliminacja obcasów i zakładanie skarpetek. Jednak do pozbycia się będą modzele, które już wcześniej powstały, ale i na to są odpowiednie sposoby.Usuwanie modzeli zacząć można od ich zmiękczenia i próby usunięcia (zwalczanie nagniotków). Zrobić to można za pomocą odpowiednich preparatów, popularne jest także moczenie ich w wodzie i następnie ścieranie pumeksem. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, to powinien się wybrać do jakiegoś kosmetycznego gabinetu, gdzie zabieg będzie profesjonalnie przeprowadzony. W przypadku, kiedy ktoś będzie chorował na choroby związane z układem krążenia, to konieczne być może usunięcie modzeli przez lekarza, ponieważ samodzielna próba ich pozbycia może być dość ryzykowna.