Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Czy możliwości na przeżycie ludzi może zależeć w niektórych sytuacjach od jednej niepozornej słomki.

  • Posted on: 17 November 2021
  • By: addmean
Mieszkańcy cywilizowanych krajów w większości nie zdają sobie sprawy, co to znaczy brak wody pitnej. Fakt, zdarzają się sytuacje, że linia zasilająca będzie nieczynna, albo następuje krótkotrwała awaria, lecz wówczas można udać się do sklepu i zakupić wodę butelkowaną. Trochę pojęcia o tym, jak należy ochraniać się przed piciem zanieczyszczonej wody z mało pewnych źródeł, mają osoby które podróżują do państw o ciepłym i gorącym klimacie.


Czysta woda
Author: Niyati Bane
Source: http://www.flickr.com
Ci, którzy przeżyli nieprzyjemne chwile zmagając się z tak zwaną klątwą Faraona doskonale wiedzą, że to nie będzie żart. Żyjące w wodzie pasożyty i bakterie mogą spowodować nie tylko kłopotliwe dolegliwości jelitowe, lecz także są groźne nawet dla życia. Bardzo popularne sulviwalowe wyjazdy również skłaniają ku temu, by odpowiednio wcześnie zakupić urządzenie mogące uratować życie podczas samotnej podróży w miejscu, w którym nie ma ujęć wody pitnej. Należy pamiętać, jakie są możliwości pozyskiwania pitnej wody. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zdarzały się także żywiołowe klęski na tyle duże, że przez długotrwały brak dostępu do wody pitnej mogły stanowić niebezpieczeństwo dla życia.

Lifestraw
Source: http://aqua-life.net.pl/
Do tej pory wymyślono wiele uzdatniaczy do wody (https://www.zdrowie-dom.pl/jonizatory-wody/85-jonizator-wody-iontech-it-750.html), działających w oparciu o najróżniejsze mechanizmy. Przełomem na rynku stała się słomka do uzdatniania wody Lifestraw. Taką słomkę sklep internetowy sprzedaje za niecałe 150 zł. Jest to niewielki komplet wydajnych filtrów zamknięty w obudowie przypominającej najzwyklejszą rurkę do popijania napojów. I taki będzie również mechanizm jej funkcjonowania. Zasysanie przez otwór wody (https://www.zdrowie-dom.pl/) wprost ze źródła będzie powodować przepływanie jej przez kilka filtrów o coraz mniejszej średnicy otworów, przez co ostatecznie wydostaje się niemal idealnie czysta. Użycie takiego mechanizmu pozwoliło skonstruować urządzenie nie potrzebujące żadnych części zamiennych i baterii. Jest poręczne i nadaje się idealnie do wzięcia w każdą niepewną podróż, lecz może również stanowić element wyposażenia domowej apteczki w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.