Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Kreowanie rezerw na świadczenia dla pracowników obowiązkiem pracodawców, wprowadzonym Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6

  • Posted on: 18 September 2021
  • By: addmean
Z definicji zawartych w ustawie o rachunkowości, jak też z postaci obowiązującego wzoru bilansu wynika, że należy tworzyć rezerwę, na prawnie wiążące zobowiązania, do dokonywania świadczeń na rzecz pracowników. Jednym z elementów polityki rachunkowości jest właściwa wycena, a następnie utworzenie rezerwy na świadczenia pracownicze. Należą do nich na przykład odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe czy różnego rodzaju inne gratyfikacje dla pracowników.


Rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa, przyszłe zobowiązania. Rezerwy takie, tworzy się w ciężar kosztów podstawowej działalności jednostki. Do świadczeń pracowniczych, na które w praktyce najczęściej tworzone są rezerwy, należą: świadczenia po okresie zatrudnienia. Świadczenia pracownicze, które są należne po zakończeniu zatrudnienia to na przykład rezerwy emerytalne (więcej informacji)
Pracodawca
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
i inne świadczenia emerytalne: ubezpieczenia na życie po okresie zatrudnienia oraz opieka medyczna po okresie zatrudnienia.

Masz chęć zobaczyć inne podobne pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tu, a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Tworzenie rezerw na odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe, jest zależne od stażu pracy. prawo gospodarcze wrocław do tych świadczeń nabywają pracownicy przez cały okres ich zatrudnienia w jednostce. Rodzi to zobowiązanie jednostki w stosunku do pracowników w przyszłości.

Jednostka może zastosować uproszczenie w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości i nie tworzyć rezerw na ww. świadczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy. Z reguł uregulowanych w normie prawnej o rachunkowości, a także z regulacji obowiązującego schematu bilansu okazuje się, że powinno się uruchomić rezerwę, na prawnie wiążące zabezpieczenia, do wypłacania świadczeń na rzecz pracowników.

Właściwym składnikiem polityki rachuby jest właściwe wyliczenie, a następnie uruchomienie zapasu na zobowiązania zatrudnienia. Należą do nich na przykład odprawy emerytalne, premiejubileuszowe czy wielorakiego rodzaju inne wyróżnienia dla zatrudnionych. Zabezpieczenia, wprowadza się na pewne albo o ogromnym stopniu prawdopodobieństwa, przyszłeświadczenia. Rezerwy takie, tworzy się w ciężar kosztów głównej działalności jednostki.

Do zobowiązań pracowniczych, na które realnie najczęściej uruchamiane zabezpieczenia, są: wynagrodzenie po okresie zatrudnienia – świadczenia pracownicze które są należne po skończeniu stosunku pracy między innymi emerytury i inne świadczenia emerytalne, ubezpieczenia na życie po okresie zatrudnienia a także ochrona zdrowia po ustaniu wynagrodzenia.Zabezpieczanie zapasów na odprawy emerytalne i rentowe oraz premie okresowe, jest zależne od przepracowanych lat pracy.

Należność do tych świadczeń otrzymują zatrudnieni przez czas trwania ich pracy w jednostce. Rodzi to zobowiązanie jednostki wobec zatrudnionych w czasie przyszłym. Korporacja powinna wykorzystać uproszczenie wobec powziętych reguł finansów na podstawie art. 4 ust. 4 prawa o rachunkowości i nie zakładać rezerw na opisane powyżej wynagrodzenia, jeśli nie wywiera to i nie ma to istotnienegatywnego wpływu, na prawdziwe i czytelne przedstawienie sytuacji finansowej budżetu oraz rezultat majątkowy.