Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jak należy działać w razie kontuzji stawu skokowego?

  • Posted on: 18 October 2018
  • By: addmean
Skręcenie kostki to dość często występujące obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy źle postawić nogę w trakcie spaceru lub biegania, niewłaściwie skoczyć. Skłonność do tego typu urazu może pojawić się zarówno u ludzi uprawiających sport, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy powinny zwrócić naszą baczenie? Głównie obrzęk, występowanie krwiaków, bóle, problemy z poruszaniem, niestabilność stawu.


rehabilitacja
Source: http://sxc.hu/
Szczególnie często bagatelizujemy kontuzje kostki. A to na domiar złego może generować powikłania i zwiększać problem. Niezbędne jest poddanie się badaniom oraz odpowiednia rehabilitacja - niezwykle pomocna strona: http://www.reha-kompleks.pl/kontakt/ - stawu skokowego - np. w Centrum Czamara. Szczególnie, podejrzenie, że doszło do kontuzji zaleca się potwierdzić u lekarza. Trzeba upewnić się, że nie doszło do złamania. Zazwyczaj przeprowadza się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować tuż po doznaniu kontuzji. Przede wszystkim zaleca się objąć staw skokowy zabezpieczeniem. Potrzebna jest jego stabilizacja, w niewielu przypadkach wskazany jest gips. Po wtóre, trzeba mieć baczenie, by nie nadwyrężać kończyny dolnej. Można się poruszać, ale nie należy przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Po wtóre bez dwóch zdań sprawdzą się chłodne kompresy – ułatwią walkę z dolegliwościami bólowymi oraz obrzękiem. Co więcej w dochodzeniu do zdrowia niezbędny jest opatrunek uciskowy.


Kończyna powinna, o ile to możliwe, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Nadto, w etapie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Kluczową kwestię stanowi rehabilitant Kraków - oceń ten serwis -> https://www.rehaexpert.pl/ - stawu skokowego. Właściwie przeprowadzona daje widoki na znaczne zminimalizowanie prawdopodobieństwa doznania kolejnego skręcenia w przyszłości. W pierwszym etapie dąży się do poszerzenia zakresu możliwości ruchowych stopy. Przeprowadzane są zabiegi z zakresu fizykoterapii. Następnie wzmacnia się siłę mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które są aktywne sportowo istotne jest, by w trakcie powrotu do treningów były zaopatrzone w stabilizator oraz doskonale dopasowane, specjalistyczne buty, chroniące kostkę.