Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Czy bać się działań ubocznych przyjmowania lekarstw

  • Posted on: 20 May 2022
  • By: addmean
Powracamy z apteki z zaordynowanym przez medyka specyfikiem, siadamy w fotelu z kawusią i zaczynamy odczytywać ulotkę informacyjną. Uwagę przyciągają mnogie działania uboczne, co nakazuje nam zastanowić się czy w ogóle dobrze jest ten środek stosować, czy działania uboczne nie będą gorsze od naszej choroby.

tabletki
Author: kev-shine
Source: http://www.flickr.com
Analizy menedżerów promocji pracujących dla firm farmaceutycznych pokazują, iż najdokładniej dociekaną przez chorych częścią ulotki dołączonej do medykamentu są metody aplikowania jak też ewentualne działania niepożądane zachodzące w trakcie kuracji.
Znana reguła wypływająca z obserwacji zachowań chorych przez doktorów mówi, że im sporzej skutków niepożądanych zawiera ulotka, tym bardziej chorzy obawiają się stosować konkretny preparat, natomiast ci najbardziej wrażliwi natychmiast odczuwają kilka z wyszczególnionych w ulotce niedomagań. Tymczasem "strach ma wielkie oczy", ponieważ nikt nigdy nie wykazał, iż każde z tych działań niepożądanych wynikających ze stosowania konkretnego specyfiku musi wystąpić u wszystkich osób. Gdy zatem przeczytamy w ulotce, iż w trakcie kuracji mogą pojawić się np. ospałość, nudności, wstrząs anafilaktyczny lub też jeszcze dalsze niedyspozycje, to najczęściej albo nie wystąpi żadne z wymienionych, albo wystąpi jedno z działań ubocznych, i to na ogół w formie łagodnej.

suplementy
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Tu samo nasuwa się pytanie, z jakiej przyczyny wytwórcy lekarstw straszą nas skutkami ubocznymi zdarzającymi się incydentalnie? Z paru powodów. Po pierwsze zobowiązuje ich do tego prawo , zarówno to wydane w postaci wskazówek Wspólnoty Europejskiej, jak i nasze polskie wypływające z interpretacji rozporządzeń ministerstwa zdrowia. Po drugie, pisząc o wszystkich potencjalnych działaniach niepożądanych, producent zabezpiecza się przed konsekwencjami procesów prawnych, jakie wytoczyliby mu pacjenci jeśliby farmaceutyk zaszkodził im (a nie byłoby nic na ten temat w ulotce).
Należy przejrzeć ulotkę dołączoną do medykamentu, jednak nie można popadać w skrajności. Nie możemy doszukiwać się u siebie każdych objawów niepożądanych, ani też nie wolno ignorować treści ostrzeżeń i łykać jakichś farmaceutyków jak cukierków jedynie dlatego, że są one osiągalne bez przepisu medyka (zatem w potocznym i zazwyczaj mylnym rozumieniu - z pewnością całkowicie bezpieczne).