Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Przyrządy ważące mają bardzo wiele użyteczności w dużej liczbie branż

  • Posted on: 8 October 2020
  • By: addmean
Wagi to bardzo często używany sprzęt w wielu różnych miejscach. Możemy je spotkać w wielu domach, ale także w praktycznie każdym sklepie, aptece czy też na pocztach. Zależnie od miejsca, w którym używa się wag, to będą one miały różne parametry. W domach używa się dwóch rodzajów wag, to znaczy wagi łazienkowe i kuchenne, oba te typy różnią się poziomem dokładności.
Wagi przeznaczone do łazienek, stosowane przeważnie do kontroli i sprawdzenia naszej wagi posiadają dokładność do kilkudziesięciu dekagramów, a jeśli są w wersji wskazówkowej to nawet pół kilograma. Przy ich sposobie wykorzystania tak naprawdę większa precyzja potrzebna nie będzie. Jeśli będzie chodzić o wagi kuchenne, to tu może się przydać możliwość zważenia różnych substancji z precyzją do jednego grama, i takie też parametry przeważnie posiadają te typy wag.
ważenie produktu na wadze elektronicznej
Author: John Loo
Source: http://www.flickr.com
Podobne parametry posiadają wagi stosowane w sklepach spożywczych do ważenia żywności, a także wagi pocztowe (sprzęt dobrej jakości), stosowane do ważenia listów i kopert. O ile modele wag używane w domu (zobacz przewód sterowniczy) mogą mieć dużą tolerancję wyników, to urządzenia na pocztach i w sklepach już tak niedokładnie być nie mogą. W końcu od tego, co wskażą zależeć będzie kwota, jaką będzie musiał zapłacić klient. Dlatego też wszystkie rodzaje wag stosowane w wymienionych wyżej placówkach muszą posiadać odpowiednią homologację. Dzięki użyciu elektroniki coraz częściej wagi są wyposażone w najróżniejsze funkcjonalności, które w znacznym stopniu poszerzają ich możliwości wykorzystania.


Całkowicie inną kategorię wag stanowi urządzenie stosowane w laboratoriach, aptekach albo zakładach jubilerskich czyli specjalistyczna waga elektroniczna. W takich sytuacjach wymagania co do precyzji pomiarów są dużo większe. Z reguły tego typu wagi mogą ważyć do jednej setnej lub jednej tysięcznej grama, i zależnie od modelu mają także poszerzone możliwości, przykładowo sumowanie serii ważeń czy też podłączenie urządzenia do komputera.

Jeżeli masz chęć przeczytać więcej danych na opisywany temat - doskonale się składa, gdyż istnieje już pełna informacja, którą możesz zobaczyć tutaj.

Wagi apteczne dodatkowo muszą spełniać wszystkie określone przepisami wymogi, z tego też powodu koszty ich zakupu są wysokie. Jest to niezbędne, gdyż te rodzaje wag są stosowane do przyrządzania lekarstw wytwarzanych przez apteki. W takich przypadkach każda z pomyłek byłaby bardzo niebezpieczna dla pacjenta, z tego też powodu powinny być one najwyższej jakości.