Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

  • Posted on: 24 July 2020
  • By: addmean
Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo powszechnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W naszym tekście, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest niewątpliwie jednym z najbardziej istotnych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to element, w sporym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości (). Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, minusem - przymus dojazdu np. do pracy. Osobom interesującym się mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie wyjątków od powyższej reguły lub nabycie mieszkania z „drugiej ręki”. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Stan ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Author: Knauf Sp. z o.o.
Source: Knauf Sp. z o.o.
Nierzadko decyzja o zakupie mieszkania od dewelopera podejmowana jest tylko na podstawie analizy przygotowanych makiet realizowanej inwestycji. Ten stan rzeczy sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tym aspekcie sporą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny klient może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co z pewnością da możliwość przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w otoczeniu mieszkania w dużym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozwój miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do projektów deweloperskich, gdzie stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu


Wyświetl większą mapę
Możliwość przystosowania mieszkania do własnych wymagań jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przebudowy mieszkania według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz powiązanych z nim opłat.Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno lokalu na rynku wtórnym.

Nie czekaj dłużej - zweryfikuj propozycję (http://deluxm.pl/sufity-napinane-wielopoziomowe/), którą dla naszych klientów przygotowaliśmy. Włączyliśmy wszelkie oczekiwania naszych konsumentów!

Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na zastosowaną przy wznoszeniu budynku technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niewykonalny. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, wynoszący 2 % wartości nieruchomości.

Nie zwlekaj - jeśli chcesz przestudiować dalsze szczegóły (https://www.bubucraft.pl/reczniki-z-haftem-w-koszu) na ów niebywale ciekawy temat, to wejdź w link poniżej i przejdź do nowego wpisu.

W sytuacji, gdy korzystał z usług pośrednika, musi również zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 - 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne wymagania oraz wnikliwie przeanalizować wiele ważnych elementów, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.