Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Jakie są metody badań nieniszczących? Jakie z nich jesteśmy w stanie wyróżnić? Jakie korzystnie zastosować?

  • Posted on: 14 September 2021
  • By: addmean
Jedną z najbardziej znanych metod badań NDT (co oznacza nondestructive testing - badania nieniszczące) są badania penetracyjne pt. Wykorzystuje się je do badań konstrukcji metalowych, jak i niemetalowych. W praktyce nie powinno się tego stosować do badań materiałów porowatych. Tego rodzaju badania korzystają ze zjawiska włoskowatości, czyli kapilarności, jakie polega na przenikaniu cieczy do wąskich i niezbyt prosto dostępnych przestrzeni oraz wypełnianiu ich, choć ma miejsce jednocześnie siła ciężkości. Stosuje się w nich penetranty, które jesteśmy w stanie zastosować na całej długości spoiny, powinny one dostać się w otwory powierzchniowe.

laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Po upływie określonego czasu na badanie, należy usunąć zbędny penetrant z powierzchni pozostawiając go tylko w otworach. Wykrycie sklepy ze zdrową żywnością zlokalizowanie wewnętrznych wad, jakie mogą wnikać w głąb badanego elementu, jesteśmy w stanie otrzymać przy pomocy używania właściwych wywoływaczy lub dodatków fluorescencyjnych w używanych penetrantach. Najbardziej znaczną korzyścią robienia tego typu badań jest prosty, nieskomplikowany i niezbyt wymagający dużego wysiłku sprzęt do wykorzystania. Proste jest również uzyskanie oceny wskazań. W czasie interpretacji wyników badań penetracyjnych, należy zwrócić baczną uwagę na temperaturę badanego komponentu, jaka nie powinna być za bardzo wysoka, a jednocześnie na zniszczenia powstałe na jego powierzchni ).eksperyment
Author: Karen Mardahl
Source: http://www.flickr.com
Czynniki tego rodzaju mogą niekorzystnie oddziaływać na końcowe wyniki. Niezbędne jest także, żeby to badanie było przeprowadzane przed badaniami magnetyczno-proszkowymi i ultradźwiękowymi w ten sposób, iż w nieciągłościach nie wytworzyły się zużycia materiału. Bardzo istotne są też badania twardości, np. metodą Vickersa. Polega to na tym, że dociskamy wgłębnik w kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu.

Czy chciałbyś sprawdzić tę tematykę z zupełnie innej strony? Jeśli tak, to przeczytaj też wpisy z www (http://www.nowafarmacja.com.pl/), które odnajdziesz gdy klikniesz tu.

Odmienny rodzaj pomiaru twardości - metodą Rokwella polega na dwustopniowym wciskaniu w badaną próbkę wgłębnika, który ma kształt stalowy. Może też być stożek diamentowy o kącie rozwarcia 120 stopni. Tego typu sposoby są sprawdzone i należy je wykorzystywać, ażeby liczyć na najbardziej odpowiednie efekty. Co prawda powstają odmienne sposoby, niektóre są natomiast testowane, jednak lepiej zaufać pewnym sposobom (na blogu autora).