Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Wolontariuszem można być wszędzie! Aktywna pomoc innym w instytucjach medycznych i społecznych.

  • Posted on: 12 August 2021
  • By: addmean
Już w trakcie w szkole, podczas studiów lub już w całkiem dojrzałym życiu młodzi ludzie często angażują się w wolontariat. Pomagają innym ludziom, urozmaicając im czas, czasem będąc przy nich nawet w ostatnich chwilach ich życia, ale mogą także nieść pomoc instytucji od strony formalnej (promocja, organizacja eventów).


Jest to możliwość dla tych, którzy nie odczuwają pędu do pomocy chorym i jego rodzinie a także które nie dysponują taką ilością czasu, aby zgłosić gotowość do systematycznych odwiedzin, lecz są na tyle otwarte, aby gdzieś pomagać i potrafią własne zdolności słusznie spożytkować.

starsza pani je obiad
Author: Alex D Stewart
Source: http://www.flickr.com
W takich placówkach jak szpital, lecznica albo hospicjum (znajdź tutaj więcej to hospicjum z Katowic) pracują wolontariusze medyczni i niemedyczni. Ci pierwsi szkoleni są wcześniej na przykład z kompleksowej pielęgnacji nad śmiertelnie chorymi na chorobę nowotworową na stosownych szkoleniach, oraz w trakcie trwania praktyk w hospicjach stacjonarnych i na wyjazdach.

Jeżeli chcesz poznać następne dane na taki temat, zobacz tekst na stronie (https://www.reha-kompleks.pl/cennik/), a bez dwóch zdań on również okaże się dla Ciebie wyjątkowy!

Osoba chętna do zostania wolontariuszem najczęściej zostaje przydzielony pod opiekę aktywnego wolontariusza albo pracownika na przykład z hospicjum z Katowic (inne rekomendacje nasi partnerzy, media...), który będzie pomagał mu w trakcie szkolenia, pilnował by początkujący pomocnik oswoił się z posługą u podopiecznych w teorii i praktyce.

Podobnie jest gdy zamiast ludziom chcemy pomagać zwierzakom w schronisku albo gabinetach weterynaryjnych, które oferują pomoc każdemu przyniesionemu z ulicy zwierzęciu. Wolontariusze niemedyczni to osoby wspierające pewną organizację swoją osobą i kompetencjami. To zwykle ludzie mający sporo kontaktów w mieście, osoby nie bojące się podejmowania działań, organizowania akcji propagujących wiedzę albo na przykład pracujące w terenie.


Jeżeli instytucja ma tytuł organizacji pożytku publicznego, może - jak mówi prawo - otrzymywać jeden procent podatku i przeznaczać pozyskane pieniądze zgodnie ze swoimi potrzebami. Nagłośnienie akcji zbierania 1% również trzeba mocno nagłośnić, a to wymaga ogromu ruchów, zaangażowania i nakładów finansowych również.

Nie istnieje taka placówka medyczna, jaka odmówiłaby przyjęcia pomocy wolontariuszy. Trzeba aktywizować młodych ludzi do czynnego udziału w wolontariacie, aby w hospicjum z Katowic (więcej pod linkiem ) albo Krakowa nigdy ich nie zabrakło.