Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/anemia.org.pl/includes/menu.inc).

Choroby oczu i ich korekcja u starszych

  • Posted on: 6 February 2021
  • By: addmean
W dzisiejszych czasach każdy z nas, członków współczesnego społeczeństwa, zmuszony jest spędzać przeciętnie kilka godzin dziennie przed monitorem komputera lub telewizora. To z kolei niezwykle wpływa na stan naszego wzroku, który jest szczególnie wadliwy i czuły.


Teraźniejsza medycyna zna dużo chorób wzroku. Do najczęściej badanych zalicza się dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, daltonizm, zez oraz starczowzroczność. Większość z nich na szczęście można korygować, czy to za pomocą okularów, soczewek, czy też poprzez operację.

okulista w trakcie wykonywania pracy
Author: MilitaryHealth
Source: http://www.flickr.com
Rozpoznanie wady wzroku u ludzi dorosłych nie powoduje tylu trudności, jak u dzieci. Zazwyczaj chory samodzielnie szybko zauważa trudności w jakości widzenia, którym nierzadko towarzyszą symptomy takie jak tarcie oczu, zez, konieczność coraz bliższego stania przed telewizorem, trudności w czytaniu, a w skrajnych wypadkach zawroty głowy.

Dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm, które wystąpiły w wieku dorosłym należy poddać leczeniu przy pomocy okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Nierzadko jednak, ze względu na małą tolerancję soczewek przez chorego, jedyny dopuszczalny środek na dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm to operacja (astygmatyzm zabieg). Starczowzroczność – postępujące obniżenie sprawności oka – jest dolegliwością, która w podeszłym wieku pojawi się u każdego z nas. W tym wypadku warto zdać się tylko na okulary bądź soczewki, umożliwiające lepsze widzenie. Inaczej sprawa się ma w kwestii zeza.


badania wzroku, sprzęt do badania wzroku
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Source: http://www.flickr.com
Pierwotnie błędnie uważano, że operacyjna korekcja zeza u dorosłych nie jest realna. Obecnie jednak korekcja zeza u dorosłych przy pomocy zabiegu jest stale przeprowadzana i uznawana za najlepszy sposób na tę dolegliwość- korekcja zeza u dorosłych.

Pomimo pomocnych teraz mnóstwa możliwośći radzenia sobie z wadami wzroku, najważniejsza pozostaje jednakże troska o kondycję naszych oczu.

To ważne opracowanie dotyczy publikowanej tutaj kwestii, więc jeżeli jest ona warta Twojej uwagi, to kliknij ten odnośnik!

Nigdy nie należy ich przemęczać. Pomoże w tym zapewne zmniejszenie ilości czasu spędzanego przed ekranem komputera czy telewizora oraz troska o zdrowe oświetlenie przy czytaniu. Poza tym, aby uniknąć powiększeniu się defektu, należy systematycznie badać wzrok (sprawdź korekta laserowa wzroku warszawa od dziegielewska.eu) i stosować prawidłową, zrównoważoną dietę.